פטור מהצבא לנשים

כולם יודעים כי במדינת ישראל יש חוק שירות ביטחון חובה לגברים ולנשים מגיל 18 ואילך. החוק חל על כל הגברים למשך שלוש שנים של שירות צבאי מלא חובה ועל כל הנשים למשך שנתיים. לחוק יש כמה יוצאים מן הכלל אשר מאפשרים להם לקבל פטור מהצבא או מכל שירות ביטחוני אחר. תלמידי ישיבות, אזרחים ערבים, אנשים בעלי מוגבלויות גופניות כאלה ואחרות או בעיות נפשיות, אימהות, ובנות דתיות – כל אלה יכולים לקבל פטור מהצבא, כל אחד על פי מצבו ובהתאם לחוק הקיים כיום במדינת ישראל.

פטור מהצבא לנשים דתיות

כל אישה אשר הגיעה לגיל גיוס ואשר מכריזה על עצמה שהיא אישה דתייה יכולה לקבל כיום פטור מהצבא. כמובן כי יש צורך להוכיח את היותה דתייה על פי מקום מגוריה, אורח החיים בבית הוריה וכיוצא בזאת. פטור לנשים דתיות ניתן על מנת שלא יהיו חשופות לחיים משותפים עם גברים אשר עלולים לפגוע ביכולת שלהן לקיים את אורח החיים הדתי ואת המצוות אשר מאפיינות אותו.

פטור מהצבא אימהות

בנוסף לפטור מהצבא אשר מקבלות נשים דתיות על פי הצהרתן כי הן דתיות, ניתן פטור מהצבא גם לנשים שהן אימהות. אימהות אינן חייבות לשרת בצבא והדבר הזה נתון לבחירתן בלבד. מכיוון שברוב המקרים אימהות בגיל צעיר שייכות למגזר הדתי הרי שפטור מהצבא מהסוג הזה מתייחס בעיקר לנשים דתיות וחרדיות, אך יחד עם זאת גם נשים חילוניות רשאיות לקבל פטור מהצבא במידה והן אימהות ללא קשר לשמירה על הדת ואורח חיים כזה או אחר מבחינה דתית.

שירות אזרחי או לאומי לבנות דתיות

בנות דתיות רבות ובמיוחד בנות מהמגזר הלאומי הדתי והמסורתי מעוניינות בשירות, אבל החברה שמהן הן מגיעות מתנגדת לכך. בנות אלה יכולות לתרום למדינה באפיקים אחרים כמו השרות הלאומי או האזרחי במגוון תפקידים חיוניים, החל במוסדות חינוך, בריאות וכיוצא באלה. פטור מהצבא אינו פוטר את הבת הדתית מלהתנדב לשירות הלאומי ורבות אכן עושות זאת וזוכות לאותם תנאים מהמדינה כפי שזוכים להם המשרתים בצבא.

פורסם בקטגוריה שירות לאומי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.